NSZZ    '80


Komisja Zakładowa
    '80

Przewodniczący    `80
50-368 Wrocław                         dr Bogdan Jankowski
ul. Chałubińskiego 6a                
Tel./fax (071)7841145 http://www.solid80.am.wroc.pl
E-mail: solid80am@ak.am.wroc.pl
                                                                  Wrocław, dnia 4 sierpnia 2007 r.




Dział Socjalny


AM we Wrocławiu


W związku z katastrofą ekologiczną na Ukrainie i koniecznością odwołania wycieczki do Lwowa i na Podole planowaną na 12-18 sierpnia br., Komisja Zakładowa     `80 proponuje, aby organizacją tej wycieczki zajął się Dział Socjalny Akademii Medycznej. Proponujemy zrealizować dotychczasowy następujący program tej wycieczki w nowym terminie w dniach 4-9 września 2007 r.

1. Wyjazd o godzinie 22 w dniu 4 września br.
2. Dzień I - w godzinach porannych przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. Przyjazd do Żółkwi (niegdyś posiadłości hetmana Stanisława Żółkiewskiego - zwiedzanie kolegiaty św. Wawrzyńca (kryjącej prochy Stanisława i Jana Żółkiewskich oraz Jakuba Sobieskiego - ojca Króla Jana III. Dalej przejazd do Lwowa.
Zwiedzanie Lwowa - dawnego Sejmu Galicyjskiego (obecnie uniwersytet), grekokatolickiej katedry Św.Jura, budynku Politechniki, dawnego budynku Ossolineum, słynnej Opery Lwowskiej. Następnie spacer starówką z cerkwią Przemienienia Pańskiego, katedrą ormiańską, Kościołem Dominikanów, basztą Prochową i arsenałami - Królewskim i Miejskim, Cerkwią Wołoską, Kościołem Bernardynów, placem Halickim i placem Mickiewicza z pomnikiem wieszcza, placem Katedralnym z Katedrą Łacińską i słynną kaplicą Boimów, Kościołem Jezuitów oraz rynkiem z ratuszem i zespołem zabytkowych kamienic. Dalej zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego wraz z Cmentarzem Orląt Lwowskich. Obiadokolacja. Nocleg.
3. Dzień II - wyjazd do Stanisławowa - zwiedzanie zabytkowej części miasta wraz z Katedrą grekokatolicką (niegdyś Kościołem Jezuitów), dawnym kościołem farnym kryjącym groby Potockich wraz z rynkiem i ratuszem, Kościołem Ormiańskim, pomnikiem Adama Mickiewicza. Przejazd do Buczacza i zwiedzanie ratusza z XVIII w. - perły podolskiego baroku i Chocimia - zwiedzanie fortecy i miejsca słynnych XVII wiecznych bitew i pozostałości twierdzy Okopy św. Trójcy znanej z "Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego oraz w Jazłowcu ruiny zamku Jazłowieckich i Koniecpolskich, pałac Poniatowskich i Klasztor Sióstr Niepokalanek. Przejazd do Kamieńca Podolskiego i zwiedzanie Twierdzy oraz Starego Miasta, w tym Katedry św. Piotra i Pawła z tureckim minaretem, Ratusza Polskiego, Baszty Batorego, dzielnicy ormiańskiej.Obiadokolacja. Nocleg.
4. Dzień III - wyjazd do Zbaraża - zwiedzanie rozsławionego w "Ogniem i Mieczem" obroną twierdzy obleganej przez Kozaków. Przejazd do Krzemieńca. Zwiedzanie dworku - muzeum Juliusza Słowackiego w jego rodzinnej miejscowości położonego w dolinie pośród wzgórz ze słynną Górą Bony, będącą symbolem pejzaży kresowych, zwiedzanie dawnego kościoła, klasztoru i kolegium Jezuitów ze słynnym Liceum Wotyńskim. Wyjazd do Poczajowa i zwiedzanie słynnej Ławry Poczajowskiej, najważniejszej po Ławrze Kijowskiej ośrodka kultu religijnego na Ukrainie. Przejazd do Oleska i zwiedzanie zamku, gdzie urodził się król Jan III Sobieski i kolekcji dzieł z podolskich dworów i pałaców. Przejazd do Podhorce i zwiedzanie kościoła i pałacu zbudowanego przez hetmana Stanisława Koniecpolskiego, będącego niegdyś najwspanialszą rezydencją magnacką na tych ziemiach, w której kręcono sceny do potopu. Nocleg w Brodach. Obiadokolacja.
5. Dzień IV. Przyjazd do Podkamienia - najsłynniejszego ośrodka kultu Maryjnego na Podolu, który król Jan III Sobieski zwał "II Częstochową", miejsca słynącego od XIII wieku z licznych cudów, uzdrowień i łask zwanego "Górą Różańcową". Król Jan III przeznaczył wiele łupów spod zwycięskiej bitwy pod Wiedniem na rozbudowę tamtejszego Klasztoru i złożył tam swoje serce. Tam należał do Kółka Różańcowego, podobnie jak wielu królów wstępujących przed oblicze tej Madonny Podola podążających na wyprawy wojenne. Msza Ekumeniczna o godzinie 12 w Dzień Narodzenia N.M.P. Odpust. Występy zespołów folklorystycznych polskich z Lwowa i ukraińskich. Obiadokolacja. Zwiedzanie w drodze powrotnej do Lwowa miejsca mordu z II wojny światowej w Hucie Pieniackiej - złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych i zamordowanych. Wyjazd do Lwowa. Udział w spektaklu w Operze Lwowskiej. Nocne zwiedzanie Lwowa.
Powrót do kraju - rano 9 września 2007 r.

W ramach tej wycieczki każdy z uczestników ma zagwarantowane: przejazd autokarem, noclegi, śniadania i obiadokolacje.

P.S. Ponieważ wielu chętnych na odwołaną wycieczkę sierpniową zmieniły się plany urlopowe i zapewne nie wszyscy będą mogli wyjechać w terminie wrześniowym, konieczne jest ponowne zgłaszanie się chętnych, ale tym razem wyłącznie do Działu Socjalnego, który zajmuje się tą stroną organizacji tej wyprawy.
Zapewniamy też, że już nie występuje zagrożenie dla zdrowia katastrofą ekologiczną, która miała miejsce na Ukrainie, w połowie linii kolejowej Lwów-Brody, a dodatkowo tak zmieniliśmy trasę, aby omijać tamto miejsce w odległości kilkudziesięciu kilometrów. Życzymy udanej wycieczki.



 
 
 
dr Bogusław Jankowski
Przewodniczący
Komisji Zakładowej
NSZZ     `80 AM i PSK